Staff

Staff

Curriculum Staff

Art

Department Staff

Mr Paul Birdsall
Head of Art

Miss Catherine Pickering
Art Teacher

Miss Sarah Leask
Art Technician

Engineering

Department Staff

Mr Mark Davies
Director of Engineering

Dr Rebecca Fraser
Teacher of Food and Nutrition

Miss Alexandra Hall
Teacher of Engineering

Mrs Julie Read
Teacher of Design Technology

Mrs Victoria Smith
Teacher of Design Technology

Miss Laura Townend
Teacher of Design Technology

Mr Mark Wadsworth
Teacher of Engineering/Technology

Mr Alan Hughes
Engineering Technician

Miss Ann Dawson
P/T Food & Nutrition Technician

English

Department Staff

Miss Kerrie Poole
Head of English

Mrs Emma Ridley
Assistant Head of English

Mrs Michelle Stevens
Assistant Head of English

Mrs Rosanna Blakesley-Jones
Teaching and Learning Performance Coach

Miss Lisa Broadway
Teacher of English

Miss Courtney Butler
Teacher of English

Mr Jonathan Clarkson
Teacher of English

Mrs Caroline Drew
Teacher of English

Mrs Phoebe Hall
Teacher of English

Mr Andrew Hutchinson
Teacher of English

Mrs Rachel Scott
AVP Teaching & Learning PD / Teacher of English

Ms Alexandra Stonebanks
Teacher of English

Mrs Samantha Watson
Head Librarian

Humanities

Department Staff

Mrs Charlotte Webster
Head of Humanities

Mrs Helen Alan
Teacher of Geography / Mental Health Lead

Miss Jessica Ames
Teacher of History / Deputy Sendco

Mrs Rebecca Butler
AVP Raising Standards Leader / Teacher of Geography

Mrs Hilary Caisley
Teacher of Geography

Mr Andrew Gendler-Watson
AVP Teaching & Learning QA / Teacher of Geography

Mr Patrick Lawler
Teacher of History

Mr David Lloyd
AVP Head of Sixth Form / Teacher of Geography

Mrs Julie Normanton
Vice Principal Ethos & Pastoral / Teacher of Geography

Mrs Caroline Park
Teacher of History / Assistant Head of Student Welfare

Mrs Marie Richardson
Teacher of Geography

Mr John Shackleton
Teacher of History

Business/ICT

Department Staff

Mrs Jennifer Taylor
Head of Computing & Business Studies

Mr John Hardie
Teacher of ICT / Head of Cuthbert House

Mrs Claire Taylor
Teacher of ICT and Computing

Maths

Department Staff

Miss Sarah Hindhaugh
Head of Mathematics

Mr Andrew Sutton
Assistant Head of Mathematics

Mrs Liane Dawson-Rogers
Teacher of Mathematics

Mr Shayne Elsworth
Acting Vice Principal Academic / Teacher of Mathematics

Mrs Sharon Maughan
Teacher of Mathematics

Mr Andrew Moore
AVP Assessment & Student Performance / Teacher of Mathematics

Mr Sam Read
AVP Pastoral / Teacher of Mathematics

Miss Emma Thompson
Teacher of Mathematics

Mrs Jun Tian
Teacher of Mathematics

Miss Elizabeth Tipper
Teacher of Mathematics

MFL

Department Staff

Mrs Joanne Hardy
Head of Modern Foreign Languages

Mrs Michaela Jolly
Teacher of MFL

Mrs Elaine Jones
Teacher of MFL

Miss Elizabeth MacKinlay
Teacher of MFL

Ms Jacqueline Palmer
Teacher of German

Music

Department Staff

Mrs Lauren Saul
Director of Music

Mrs Elizabeth Senior
Teacher of Music

PE

Department Staff

Mr Simon McAree
Director of Sport

Mr Andrew Eschle
Teacher of Boys’ PE

Miss Rachel Lee
Teacher of Girl’s PE / Head of Oswald House

Mrs Laura Stewart
Teacher of Girls’ PE / Assistant Head of Oswald House

Miss Laura Street
Head of Girls’ PE / Assistant Head of Cuthbert House

Mr Andrew Sutherland
Head of Rugby / Assistant Head of Sixth Form

Mrs Natalie Winchester
Teacher of Girls’ PE (P/T) / Assistant Head of Sixth Form

PTE

Department Staff

Mr David williams
Head of PTE

Mr Robbie Burns
Assistant Vice Principal Primary/Teacher of PTE

Mr Alan Harrison
Teacher of PTE

Dr Stephen Roberts
Teacher of PTE

Mr Andrew Thelwell
Principal / Teacher of PTE

Miss Caitlin Tubby
Teacher of PTE

Science

Department Staff

Dr Helen Edge
Head of Science

Mrs Jennifer Fraser
Assistant Head of Department Science

Mrs Sheryl Scott
Assistant Head of Department Science

Mrs Rachel Attley
Teacher of Chemistry

Mr Richard Charlton
Teacher of Physics

Mrs Paul Davies
Teacher of Physics

Mr James Fisher
Teacher of Physics

Miss Kate Haley
Teacher of Biology / Assistant Head of Aiden House

Miss Lucy Kale
Teacher of Chemistry

Mrs Lucy Minnikin
Teacher of Health & Social Care

Mrs Lucy Ridley
Teacher of Chemistry / Head of Aiden House

Mr Patrick Smith
Teacher of Physics / Head of Student Welfare

Dr Jennifer Wheeler
Teacher of Science

Mr David Watson
Senior Science Technician

Mr Clive Wheeler
Science Technician

Support Staff

Admin

Department Staff

Mrs Kirsty Carling
Finance Accountant

Mrs Emma Clelland
Director of Management Information Systems

Mrs Kirstie Groom
HR Officer

Mrs Kirstie Harrison
Examinations Officer

Ms Linda Hillerby
Clerical Assistant & Receptionist

Mrs Lynn Parkin
PA to the Principal (Secondary)

Mrs Kay Thompson
Office Manager

Mrs Heather Watson
Clerical Assistant & Receptionist

Mrs Mary Wylie
Receptionist / Clerical Assistant

AV/IT

Department Staff

Mr Kyle Griffiths
Network Manager

Mr Matthew Robinson
IT Support & Reprographics Technician

Mr Daniel Sword
AV Technician

Catering

Department Staff

Mr Alan Moore
Chef / Manager

Mr Paul Bruce
Assistant Chef

Miss Lisa Carey
Catering Assistant

Ms Eileen Dixon
Bistro Assistant

Mrs Jennifer Gee
Catering Assistant

Mrs Susan Hale
Catering Assistant

Miss Donna Hawkins
Catering Assistant

Mrs Susan Jones
Assistant Cook

Mrs Nichola Morley
Catering Assistant

Mrs Lesley Nichol
Catering Assistant

Mrs Joanne Nicholson
Catering Assistant

Mrs Eileen Pattison
Catering Assistant

Mrs Janice Quinn
Catering Assistant

Mrs Leanne Wilkinson
Catering Assistant

Facilities

Department Staff

Mr Barry Hunter
Facilities Manager

Mr Gary Stokoe
Assistant Facilities Manager

Mr Stuart Taylor
Assistant Facilities Manager

Miss Danielle Adams
Cleaning Assistant

Mrs Pauline Bell
Cleaning Assistant

Mrs Iryna Cherkassky
Cleaning Assistant

Miss Ann Dawson
Cleaning Assistant & P/T Food & Nutrition Technician

Mr John Fawcett
Building Technician

Mrs Jacqueline Fraser
Cleaning Assistant

Mrs Andrea Gillespie
Cleaning Assistant

Mrs Victoria Hartfield
Cleaning Assistant

Mrs Stacey Hewitt
Cleaning Assistant

Mrs Angela Jefferson
Cleaning Assistant

Mrs Debora Quinn
Cleaning Assistant

Mr Robert Smith
Security Guard

Mrs Margaret Thompson
Cleaning Assistant

Ed Support

Department Staff

Mrs Linda Johnson
Careers Advisor

Miss Jennifer Daglish
Learning Support Assistant

Mrs Laura Davison
Higher Level Teaching Assistant

Mrs Kristina Fenwick
Learning Support Assistant

Ms Helen Jay
Learning Support Assistant

Mrs Donna Mann
Learning Support Assistant

Mrs Janice Orkney
Higher Level Teaching Assistant

Mrs Claudia Smith
Learning Support Assistant

Mrs Sarah Smith
Learning Support Assistant

Mr Daniel Forster
Apprentice Learning Support Assistant

Miss Arianne Taylor
Apprentice Learning Support Assistant